11B z szansą na niższe podatki

W mediach ukazała się notka z fragmentami wywiadu udzielonego przez Prezesa 11 bit Studios (11B) Grzegorza Miechowskiego dla PAP Biznes w rozmowie z Łukaszem Kucharskim (link do Strefy Inwestorów: https://bit.ly/2kSWgF2 )

W telegraficznym skrócie, czego można się z tej notki dowiedzieć:

11B liczy, że „Children of Morta„, będzie bardziej dochodowe niż wydany w zeszłym roku „Moonlighter”. Prezes wskazał, że premiera CHoM miała miejsce w trudniejszym okresie, jednak procentowy udział w przychodach Children of Morta jest „dużo wyższy”.

11B pracuje nad wdrożeniem ulgi IP Box obniżającej podatek dochodowy do 5%, co jednak w opinii Prezesa „nie będzie łatwe” (działalność wydawnicza nie byłaby jednak objęta ulgą, a zatem kwestia dotyczy „tylko” niemałych dochodów ze sprzedaży „Frostpunka„).

Nowa produkcja studia – roboczo nazwana „Projekt 8” idzie zgodnie z planem – Prezes uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy są szanse na jej premierę w 2020 r.? Z kontekstu wydaje się wynikać, że raczej nie. Moim zdaniem, z punktu widzenia inwestorów, dużym krokiem byłoby pokazanie samej koncepcji gry, bądź nawet jej tytułu. Pamiętacie co stało się z kursem, gdy pokazali pierwszy teaser Frostpunka? Pamiętacie, gdy CD Projekt zrobił „beep”?

Pzychody z „Frostpunka” z platformy Steam przekroczyły 10 mln USD (ostatnia spółka podała w ESPI, że dzięki temu prowizja Steam została obniżona dla tej produkcji z 30 do 25%).

Prezes przypomniał, że wynik w tym roku będzie obciążony rezerwami na program motywacyjny dla pracowników – moim zdaniem przy takiej jakości roboty którą wykonują, inwestorzy nie powinni mieć tego za złe (również popieram kontynuację programu, którą zapowiedział Prezes – tak trzymać!).

Środki o wartości 3 mln USD, o których spółka nie tak dawno informowała, częściowo zasilą wynik w 4Q2019.

Słowo komentarza w kwestii ulgi podatkowej.

Jak informowano w raporcie rocznym z 2018 r. (link: https://bit.ly/2lXtLq0 ), 11B podlega przepisom ogólnym – właściwa dla nich stawka podatkowa wynosi 19 proc. Z wyjaśnień Prezesa wynika, że gdyby wprowadzono IP Box (cokolwiek to znaczy, cokolwiek to jest), należny od podatek zostałby obniżony niemalże czterokrotnie, do 5%.

Tymczasem płacone przez 11B podatki to kwoty niebagatelne – w 2018 r. koszt podatkowy z tytułu podatku dochodowego wyniósł ponad 10,5 mln PLN! Gdyby w 2018 r. zastosowano stawkę 5%, podatek wyniósłby (pi razy drzwi, poprawcie mnie jeśli się mylę), zaledwie 2,76 mln PLN. Te dane są nieco przesadzone, gdyż część dochodu nie załapałaby się na ulgę (w zakresie, w jakim wynikała z działalności wydawniczej… czyli należałoby odjąć dochód z „Moonlightera” wydanego właśnie 2018 r., który na swój sposób fałszuje wynik), niemniej przedstawione przeze mnie na szybko wyliczenia dają pewien obraz korzyści, które może odnieść spółka, gdyby udało się wdrożyć wspomnianą ulgę. Prezes co prawda uchylił się od odpowiedzi wprost, czy wynik w 2019 r. może być zbliżony do rekordowego dotychczas w ramach dotychczasowej działalności spółki 2018 r., a jednak takiej możliwości nie wykluczył. Panie Prezesie, jeśli będzie nawet trochę niższy, i tak jesteśmy wdzięczni i gratulujemy!

Opublikowane przez Bycze Gierki

Jestem początkującym inwestorem (od 2016 r.). Prowadzę bloga o inwestowaniu. Inwestując skupiam się na modnych spółkach gamingowych, stawiam jednak na selekcję - krytycznym okiem spoglądam na wzrosty niektórych walorów. Poza tym IT (SasS), ale nie tylko (okazjonalnie inne branże, nie wykraczając jednak poza krąg własnych kompetencji - nie ruszam biotech, fotowoltaiki). Jeśli chodzi o bloga - lubię pisać i dyskutować o inwestycjach. Dodatkowo, jego prowadzenie pomaga w uporządkowaniu i konkretyzacji myśli, wyłapywaniu strategicznych błędów. Pisanie pamiętnika poprawia jakość procesu decyzyjnego. Dodatkowo, jego publiczny charakter wspiera samodyscyplinę i osłabia pokusę by naruszać własne zasady. W cotygodniowych wpisach z podsumowaniem zamieszczam informację o składzie portfela oraz wykonanych transakcjach, wraz z ich uzasadnieniem (swoisty pamiętnik inwestora). Transakcje, które wykonałem od razu opisuję na Twitterze, potem w podsumowaniu tygodnia daję do nich odnośniki – w ten sposób, zamieszczając tweet od razu po transakcji nie wiem jeszcze, czy było to zagranie zyskowne (to tak aby uniknąć podejrzeń, że dzielę się jedynie udanymi transakcjami).

2 myśli w temacie “11B z szansą na niższe podatki

  1. Witam. Delikatne sprostowanie odnośnie 3 mld dolarów….tak w IV kw częściowo, ale zasadnicza część wpłynęła w III kw (tak powiedział)…a za III kw też wyniki dopiero przed nami…pisze to, albowiem spotkałem się z głosami jakoby 11 bit te 3 mln już wliczył w wynik z I półrocze….

    Polubienie

  2. SS – rozumiem do dokładnie tak samo jak Ty – nie wiem, jak można zakładać, że skoro Prezes mówi, że środki częściowo zasilą IV kwartał, ktoś mógłby twierdzić, że zostały zaliczone do I. półrocza.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: