IP Box cz. 2 – konkrety z CDR i 11B

2020 r. jak na razie dla mojego portfela jest bardzo udany – rosną co do zasady wszystkie spółki w portfelu, a zwłaszcza najnowsze jego komponenty: BLO: +46,70% (zakup 20-23.12.2019), PLW: +37,50% (zakup 2.12.2019). Rosną również 11B i CFG: po +8% (YTD). Co do BLO, to tej spółce chciałbym poświęcić osobny wpis – ostatnio tam dzieje się wiele ciekawych rzeczy. W środę, mają ogłosić strategię na 2020 r., a zatem wpis o nich w tym momencie mógłby okazać się przedwczesny. Dzisiaj chciałbym ostatecznie rozprawić się z tematem IP Box, który uważam za piekielnie ciekawy wątek dla gamedev, dający szansę na poprawę wyników o miliony złotych. Przynajmniej dwa z moich walorów na tym mocno skorzystają – i to właśnie te najbardziej dochodowe. Oczywiście chodzi o CDR i 11B.

IP Box w CDR

Nieco ponad tydzień temu CDR opublikował raport ESPI o uzyskaniu interpretacji podatkowej potwierdzającej, że gra komputerowa jest programem uprawniającym do skorzystania z ulgi. To oczywiście dobra informacja, niemniej jej treść nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. 

Ciekawsze informacje (moim zdaniem) udało mi się uzyskać poprzez pytania zadawane Zarządowi CDR poprzez forum IR: https://www.cdprojekt.com/pl/forums/topic/lista-pytan-do-zarzadu/page/73/

CDR już wcześniej uzyskał zatwierdzenie sposobu ewidencji projektu, przedstawionej na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej. Mieli zatem “gotowca”, z którego mogli skorzystać w zakresie IP Box. Dla mnie osobiście to piekielnie ważna wiadomośc. Jak informowałem w poprzednim wpisie, wymóg przedstawienia specyficznie przygotowanej ewidencji projektu jest postrzegany przez specjalistów za główny problem, obniżający szanse na uzyskanie ulgi.

Jak to wpłynie na wynik roczny CDR?

O zasadach korzystania z ulgi IP Box pisałem w poprzednim wpisie. W ciągu roku spółka płaci zaliczki na podatek dochodowy w standardowej wysokości (19%), a dopiero w rozliczeniu rocznym – jeśli uda się skorzystać z IP Box – wartość podatku korygowana jest do 5%. Wówczas skarbówka zwraca spółce nadpłacony podatek dochodowy poprzez zwrot części zaliczek.

W przypadku CDR skumulowany zysk przed opodatkowaniem za trzy kwartały 2019 r. wyniósł 83.4 mln PLN. Wpłacone zaliczki na podatek dochodowy powinny wynieść 15.85 mln PLN. Korekta tego podatku do 5%, powodowałoby zatem ustalenie nowej wysokości podatku dochodowego w wysokości 4.17 mln PLN. Powyższe oznaczałoby dla CDR zwrot nadpłaconego podatku w wysokości 11,68 mln PLN, i to tylko za trzy kwartały 2019 r.

Należy jednak założyć, że dochód z działalności GOG.com, czyli spółki z grupy CDR (platformy do dystrybucji cyfrowej gier), nie będzie objęty ulgą IP Box, jako nieobjęty ulgą (dochód ten nie wynika ze sprzedaży „własnych” gier). W 2018 r. udział GOG.com w zysku brutto grupy CDR wynosił 17% (w związku z poczynionymi inwestycjami w 2018 r. GOG odnotował ostatecznie stratę, a zatem nie płacił podatku dochodowego – sytuacja taka raczej nie powtórzy się już w 2019 r. – dla porównania w 2017 r. zysk netto GOG wynosił prawie 16 mln PLN). Koryguję zatem wartość podstawy opodartkowania, która będzie objęta IP Box, o wspomniane 17%, zakładając, że w 2020 r. może mieć podobny udział w dochodzie spółki.

Gdyby te wszystkie założenia okazały się prawidłowe, korzyść z zastosowania ulgi mogłaby wynieść 9,7 mln PLN – to kwota zaliczki podlegającej zwrotowi za trzy kwartały 2019 r., o jaką może być lepszy wynik (zysk netto) CDR, jeżeli uda się wdrożyć IP Box. A pozostaje jeszcze przecież czwarty kwartał 2019 r., który jest najlepszym okresem roku dla developerów gier. Gdyby ten w 4Q2019 r. był przynajmniej tak dobry jak w 2018 r., kiedy to dochód przed opodatkowaniem wyniósł 36.3 mln PLN, wartość ulgi może się powiększyć się o kolejne 5,1 mln zł. W tym przypadku można skorzystać z próby szacunku przez analogię, skoro trzy kwartały 2018 r. dały podobny wynik, co trzy kwartały 2019 r. Tę wartość również należałoby skorygować o szacunkowy udział w wyniku GOG (ponownie zakładam 17%), do kwoty 4,23 mln PLN.

A może nawet okazać się, że są to szacunki konserwatywne, skoro w 4Q 2019 wyniki CDR zasili sprzedaż Wiedźmina 3 na Nintendo Switch, kasa z Gwinta na mobile oraz widoczny wpływ premiery serialu Netflixa. Z drugiej strony wartość kosztowa będzie obciążona zwiększonymi wydatkami związanymi ze zbliżającą się premierą CyberPunk 2077. Może być naprawdę ciekawie, a wszystko będzie jasne już 8.04.2020 r., kiedy CDR poda raport roczny.

Ok. 14 mln PLN – tyle zatem, podsumowując, może wynieść korzyść wynikająca z wdrożenia ulgi IP Box w CDR, gdyby moje bardzo orientacyjne szacunki się sprawdziły. Innymi słowy, o tyle może być lepszy zysk netto spółki, niż gdyby tej ulgi nie było.

IP Box w 11B

Na forum 11B przeznaczonym do kontaktu z inwestorami, w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników, pojawiła się znakomita informacja, że w 11B są niemal pewni możliwości skorzystania z IP Box.

(…) 11 bit studios S.A. od jakiegoś czasu przygotowuje się, wspólnie z firmą doradczą, do implementacji IP Boksa. Jeszcze w zeszłym roku wystąpiliśmy o indywidualną interpretację. Czekamy na odpowiedź. Jednak nawet bez niej jesteśmy przeświadczeni, żeby skorzystać z IP Boksa przygotowując Raport roczny za 2019 roku.

Można zatem domniemywać, że firma doradcza (a razem z nimi 11B) jest dość pewna sukcesu, skoro tak daleko idące deklaracje pojawiły się publicznie. Ciekawy jest również fakt, że wbrew wcześniej podanym w mediach informacjom, spółka zdecydowała się jednak wystąpić o interpretacje do skarbówki. To dobrze, strzeżonego Pan Bóg strzeże, a w ramach relacji ze skarbówką należy zachować ostrożność, o czym w dość bolesny sposób przekonali się akcjonariusze Vivid Games. To była jednak zupełnie inna historia i nie ma podstaw – oczywiście – by ich historię w jakikolwiek sposób łączyć z 11B czy IP Box.

Skumulowany zysk przed opodatkowaniem za trzy kwartały 2019 r. w przypadku 11B wyniósł 13.9 mln PLN. Zapłacone zaliczki na podatek dochodowy wyniosły zatem prawdopodobnie 2.64 mln PLN. Korekta tych zaliczek do wartości IP Box (5%) zmniejszała by podatek do kwoty 0.7 mln PLN. Gdyby przyjąć, że cały dochód 11B za trzy kwartały 2019 r. skorzysta z ulgi, skarbówka zwróciłaby 11B aż 1.95 mln zł . To kwota oczywiście mniej spektakularna, niż wartość ulgi dla CDR, niemniej pamiętajmy, że kapitalizacja 11B jest obecnie ponad 27-krotnie niższa (0.9 mld PLN vs 27 mld PLN), a więc różnica w wysokości dochodu nie jest w tym przypadku proporcjonalna do kapitalizacji i wypada na korzyść 11B.

Pamiętajmy jednak, że 11B nie skorzysta w pełnym zakresie z ulgi, z której wyłączone są np. dochody z działalności wydawniczej. Kasa zarobiona przez 11B na Moonlighterze i Children of Morta nie będzie objęta ulgą. W przypadku 11B nie pokuszę się o próby szacowania nawet orientacyjnego wyniku za 4Q 2019, gdyż tutaj wszelkie próby analogii do poprzedniego roku (patrząc po poprzednich kwartałach, co wiąże się z cyklem wydawniczym) nie byłyby prawdopodobne. Wszystko będzie jasne 25.03.2020 r., gdy 11B poda raport roczny.

IP Box w Bloober Team

Niestety nic nie udało mi się dowiedzieć na temat planów wdrożenia IP Box w Bloober Team. Wysłałem stosowne zapytanie do: ir@blooberteam.com czyli na adres email przeznaczony do komunikacji z inwestorami, niemniej uzyskałem odpowiedź odmowną o następującej treści:

Szanowny Panie,
Dziękujemy za wiadomość i uprzejmie informujemy, iż spółka Bloober Team S.A. jako spółka publiczna notowana na rynku New Connect dbając o prawa swoich akcjonariuszy, w tym o prawo do równego dostępu do informacji o spółce, komunikuje się publicznie ze swoimi akcjonariuszami wyłącznie w dozwolony prawem sposób, w tym za pomocą komunikatów giełdowych, publikowanych na oficjalnych portalach internetowych. Zachęcamy, by właśnie na tych portalach poszukiwać wiedzy o spółce.
Ponadto, informujemy, że w dniu 5 lutego 2020 r. odbędzie się spotkanie dla inwestorów, na którym będzie można uzyskać więcej informacji o spółce. Szczegóły ukażą się dziś na naszej stronie internetowej wraz z informacjami o zapisach.
Pozdrawiamy
Zespół Bloober Team S.A.

W przypadku Bloober temat IP Box nie jest aż tak ciekawym wątkiem, z uwagi na relatywnie niewielkie zaliczki wpłacane na poczet podatku dochodowego w 2019 r. za trzy pierwsze kwartały. Ocena ta może ulec zmianie po przedstawieniu raportu za 4Q 2019 r., który nie tylko jest najlepszym kwartałem dla tej branży, ale również – powinien być szczególnie dobry dla Bloober. Publikacja tego raportu już 14.02.2020 r. To jednak osobny wątek, który chciałbym poruszyć w jednym z kolejnych wpisów.

Opublikowane przez Bycze Gierki

Inwestycje w gamedev do gorący temat, z którym wiąże się wielkie ryzyko. Jak inwestować by nie dac się oskubać? Do kogo adresuję swoje wpisy? Trudne pytanie. Zapewne wyjadacze, którzy żyją życiem swoich walorów i wiedzą o nich wszystko nie znajdą tu dla siebie nowych informacji, choć ich również zachęcam do dyskusji. Mam natomiast nadzieję, że zarówno spekulanci, którzy nie mają czasu by śledzić wszystkie walor, jak i nowicjusze, którzy dopiero poznają tajniki inwestycji w gamdev znajdą tu dla siebie mnóstwo ciekawych treści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: