Podsumowanie tygodnia 15-21 czerwca 2020 r. (DAT, CDR, CFG i 11B)

130,72% – łączny niezrealizowany zysk z pozycji otwartych wedle stanu na dzień 27 czerwca 2020 r. względem 116,63% w tygodniu ubiegłym.

Zgodnie z planem w tym tygodniu nie dokonałem żadnej transakcji. Bilans pięciu ostatnich sesji wypada w tym tygodniu bardzo korzystnie – na plusie aż 6 z 7 walorów w portfelu , przy czym DAT o ponad 50%. Rosły również największe spółki w portfelu – 11B i CDR. Czerwienił się jedynie MOV, któremu należy się odpoczynek po ostatnich rajdach. 

W podsumowaniu tygodnia krótkie notki o DAT, CDR, CFG i 11B.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Pozycje otwarte

NazwaŚredni kurs otwarciaKurs aktualnyTyg. Z/SOgółem Z/S
PlayWay (PLW)200490,50+4,14%+145,25%
MovieGames (MOV)24.1284,00-5,62%+248,26%
DataWalk (DAT)69.12150,50+50,80%+117,74%
LiveChat (LVC)41.7863,00+1,94%+50,79%
11 bit Studios (11B)*344.37521,00+5,89%+51,45%
CD Projekt (CDR)67.8392,60+3,53%+479,06%
CreativeForge Games (CFG)*13.4930,30+3,41%+124,61%

* Pozycja na 11B składa się z aż czterech transz na trzech rachunkach (w tym IKZE) ze średnimi zakupów: 140,8 zł, 310 zł, 429,42 zł, 451,76 zł 

* Również CFG mam na dwóch rachunkach z różnymi średnimi zakupu

DataWalk

Prawdziwie byczą postawą wykazał się DAT, który urósł w tym tygodniu aż o 50,8%! Kursowi, który w połowie tygodnia zaczynał się chylić ku korekcie, prawdziwe turbo doładowanie zapewnił 17 czerwca 2020 r. insajderski zakup akcji przez członka Rady Nadzorczej Rafała Wasilewskiego, który pomimo tak istotnych ostatnich wzrostów nadal uważał obecną cenę za wartą zakupu. 

Na YouTube ukazał się ciekawy film w którym Gabe Gotthard (CEO w DAT) odpowiada na pytania inwestorów. Wśród nich podsumowanie sytuacji na rynku, co słychać u konkurencji oraz interesujący wątek plotek na temat IPO Palantira, które paradoksalnie zgodnie z przewidywaniami miałoby korzystny wpływ na rozwój DAT. Z kolei na pytanie jaki wpływ ma COVID na działalność spółki odpowiedział „niestety bardzo dobry”.

DataWalk przedstawił również prezentację możliwości oprogramowania wykorzystywanego przy walce z pandemią COVID-19. Filmik znakomicie przedstawia jak potężnym i uniwersalnym narzędziem analitycznym jest produkt oferowany przez DAT.

CD Projekt

Premiera CP2077 została przełożona na listopad. Kolejne dwa miesiące czekania w skali wieloletniej inwestycji i tak samo wieloletniego cyklu produkcji nie jawią się dla mnie jako drastyczna ani nawet szczególnie istotna zmiana – jeśli te dwa miesiące to cena dla spółki za dostarczenie kolejnej kultowej produkcji. Szczególnie w obliczu jednoczesnego przekazania informacji, że gra – inaczej niż wcześniej zapowiadano – od razu będzie kompatybilna z nową generacją konsol PS i Xbox. Komentatorzy słusznie zauważają (wśród nich Albert Longterm RokickiCo dalej z CD Projektem?), że bilans tej zmiany ostatecznie może okazać się korzystny i zagwarantować premierze jeszcze lepszy start. 

Przy okazji – bardzo podoba mi się eleganckie tęczowe tło dla logo zamieszczonego w mediach społecznościowych CDR demonstracyjnie kłujące w oczy nietolerancyjny beton – zarówno wśród graczy, jak i inwestorów. Tęczowy CD Projekt Red nie boi się troglodytów. „Zwalczamy wszelkie przejawy homofobii”. Ból dupy prawackiej konserwy to dodatkowe, choć oczywiście zdecydowanie nie najważniejsze następstwo tego manifestu. W związku z tym również z mojej strony wyrazy poparcia i uznania dla ekipy CDR. Cenny gest zwłaszcza przed wyborami, gdy wozy strażackie dla gmin w zamian za głosy zaczynają spadać z nieba. 

CretiveForge Games 

Ciekawy komunikat podał w tym tygodniu CFG, który również zamknął tydzień na plusie (+3,4%).

18 czerwca 2020 r. CFG zawarło umowę z Slitherine Software UK LTD – znanym wydawcą strategii, który ma na swoim koncie takie tytuły jak BattleStar Gallactica (gry na podstawie znakomitego serialu sci fi – jednego z moich ulubionych) czy gry z uniwersum Warhammera (Top 20 Slitherine Ltd. Games).

Battlestar Galactica Deadlock wreszcie z trybem multiplayer - PPE.pl

Z raportu ESPI – Umowa dotyczy:

  • współpracy przy produkcji gry, której premiera planowana na grudzień 2021 r.,
  • CFG odpowiada za przygotowanie finalnej wersji Gry oraz materiałów promocyjnych, natomiast Siltherine odpowiadać będzie m.in. za sprzedaż oraz działalność marketingową i promocyjną związaną z Grą
  • CFG przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50% zysku netto tj., przychodów ze sprzedaży Gry pomniejszonych o koszty i opłaty związane z wykonaniem umowy.

Ponoć pojawiły się wątpliwości, czy umowa dotyczy którejś z gier, które zostały już przez CFG zaprezentowane. Jednak o negocjacjach „z dużą zagraniczną firmą, która stałaby się wydawcą kolejnej gry preprodukcyjnej”, mówiło się już jakiś czas temu – pisałem o tym we wpisie poświęconym BoG “CFG i PLW zbudują antyczny świat na nowo”.

Wczoraj wysłałem też email do prezesa CFG Piotra Karbowskiego m.in. z powyższym pytaniem (czy znamy już grę, nad którą pracują z Siltherine) – odpowiedział jeszcze tego samego dnia.

Gra nie została jeszcze zaprezentowana oraz niestety nie możemy pokazać niczego przed samym wydaniem gry. Mogę powiedzieć że jest to jeden z większych projektów spółki.

Jeśli chodzi o warunki umowy, wydaje się, że 50% przychodu minus koszty wydawcy to dość mały udział producenta, jednak w raporcie zaznaczono, że po stronie Siltherin leży „m.in.” marketing. Co jeszcze może leżeć po ich stronie, co mogłoby być ekwiwalentem 50% udziału w sprzedaży, a co nie zostało ujawnione w raporcie, skoro wszelkie informacje o grze objęto tajemnicą? Kto wie, czy w związku z tym, że wydawca dysponuje prawami do ciekawych tytułów w tym przypadku to właśnie w tytule nie leżałby dodatkowy wkład Siltherine? Innymi słowy, czysto teoretycznie może istnieć szansa, że współpraca dotyczy np. kontynuacji któregoś z tytułów, co do którego prawa mają Brytyjczycy. To jednak na chwilę obecną jedynie daleko posunięte spekulacje.

Podsumowując, czekam na więcej informacji o tej ciekawej współpracy. Niemniej na chwilę obecną umowa z Siltherine zdecydowanie nie należy do głównych motywów inwestycji w CFG – relacja gry oraz przekazanie więcej informacji na jej temat to obecnie odległa przyszłość, a doświadczenie pokazuje, że na informacje możemy poczekać jeszcze dłużej, niż mogłoby się to obecnie wydawać. Należy przypomnieć, że CFG wciąż „wisi” inwestorom i graczom materiały dotyczące gry ze świata Postal, które miały być pokazane szerszej publice jeszcze w marcu 2020 r., a nadal ich nie znamy. Motywami inwestycji w CFG są w dalszym ciągu dystans do nadrobienia kapitalizacji względem innych córek PLW i nadchodzące premiery Aircraft Carrier Survival Simulator i House Flipper City – jako uzupełnienie też nieco dalsze plany (w szczególności Builders of Greece, Gladiators Menager).

11 bit Studios

W dobrej formie w tym tygodniu 11B, który zakończył tydzień na ok. 6% plusie

This War of Mine oficjalnie staje się lekturą szkolną polskiego ...

O bitach było w tym tygodniu głośno. Ogłoszono, że ich gra “This War of Mine” zostanie lekturą szkolną – o czym pisały praktycznie wszystkie branżowe media (np. Stockwatch). Jest to jednak moim zdaniem wydarzenie bez związku ze wzrostem kursu. Tym bardziej wizytę w studio premiera Morawieckiego postrzegam za obojętną dla kursu. Fakt, że żadne z wydarzeń nie zostało wspomniane w raportach ESPI potwierdza, że takie też jest ich postrzeganie w spółce. Oczywiście, zakwalifikowanie gry jako lektury jest wielkim wydarzeniem z punktu widzenia przełomu w postrzeganiu tego rodzaju utworów, które w przypadku 11B mają być czymś więcej niż tylko rozrywką. Jeśli chodzi o wkład w odkłamywanie stereotypów związanych z gamingiem to 11b jest prawdziwym liderem.

Osobną kwestią są prawdziwe intencje polityków socjal-prawackiej partii, którzy sprawnie wykorzystują sukces 11B by ogrzać się w jego świetle i ocieplić swój wizerunek – niestety przed wyborami. Z inwestorskiego punktu widzenia nie widzę jednak przyczyn by uznawać 11B za sympatyków partii rządzącej.

Opublikowane przez Bycze Gierki

Jestem początkującym inwestorem (od 2016 r.). Prowadzę bloga o inwestowaniu. Inwestując skupiam się na modnych spółkach gamingowych, stawiam jednak na selekcję - krytycznym okiem spoglądam na wzrosty niektórych walorów. Poza tym IT (SasS), ale nie tylko (okazjonalnie inne branże, nie wykraczając jednak poza krąg własnych kompetencji - nie ruszam biotech, fotowoltaiki). Jeśli chodzi o bloga - lubię pisać i dyskutować o inwestycjach. Dodatkowo, jego prowadzenie pomaga w uporządkowaniu i konkretyzacji myśli, wyłapywaniu strategicznych błędów. Pisanie pamiętnika poprawia jakość procesu decyzyjnego. Dodatkowo, jego publiczny charakter wspiera samodyscyplinę i osłabia pokusę by naruszać własne zasady. W cotygodniowych wpisach z podsumowaniem zamieszczam informację o składzie portfela oraz wykonanych transakcjach, wraz z ich uzasadnieniem (swoisty pamiętnik inwestora). Transakcje, które wykonałem od razu opisuję na Twitterze, potem w podsumowaniu tygodnia daję do nich odnośniki – w ten sposób, zamieszczając tweet od razu po transakcji nie wiem jeszcze, czy było to zagranie zyskowne (to tak aby uniknąć podejrzeń, że dzielę się jedynie udanymi transakcjami).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: