Stabilnie, ale z zykiem – podsumowanie tygodnia 6-12.07.2020 r. (S: CFG)

156,02% – łączny niezrealizowany zysk z pozycji otwartych wedle stanu na dzień 11 lipca 2020 r., względem 156,43% w tygodniu ubiegłym. Możnaby powiedzieć, że tydzień skończył się bez większych zmian, gdyby nie fakt, że 8.07.2020 zrealizowałem część zysku na CFG, osiągając zawrotną stopę zwrotu 366% na akcjach, które miałem w portfelu zaledwie cztery miesiące

W podsumowaniu opis zmian w opisie strategii i stany portfela oraz opis transakcji i notka o Creativeforge Games (CFG) oraz 11 bit Studios (11B) – jednak niestety nie to czego byście się spodziewali.

Dogecoin jest dodawany na coraz większe giełdy | CoinInsider.pl
Auto nieznany, źródło: Internety

Zmiany w „pamiętniku” inwestora

Jeśli chodzi o zmiany w „pamiętniku”, w tabeli przedstawiającej pozycje otwarte wprowadzam następujące zmiany: 

  • wprowadzam kolumnę podającą %kapitału zaangażowany w poszczególne walory,
  • wcześniej przypadkową kolejność zamieniłem na alfabetyczną. 

Jak już wcześniej pisałem, moja obecna strategia zakłada, że kapitał przeznaczony na inwestycje w akcje nie będzie powiększany z bieżących czy też wcześniej odłożonych oszczędności. Cały kapitał “akcyjny” to środki będące zyskiem z transakcji pochodzących z obrotu akcjami (pomniejszony o zapłacony bądź prognozowany “podatek Belki”).

Od teraz, w przypadku zrealizowania zysku na którymś papierze (tak jak ostatnio CFG), pozyskaną w ten sposób gotówkę będę doliczał do kapitału “akcyjnego”, aktualizując również procentowy udział poszczególnych pozycji w portfelu (w związku ze zwiększeniem kapitału).

Pojawia się również nowa pozycja – “gotówka” to w chwili obecnej środki z ostatniej sprzedaży akcji CFG oraz wypłacona w ubiegłym tygodniu dywidenda od PlayWay. 

Chwilowo nie mam planów co do tej gotówki i czuję się z tym nawet komfortowo, to odpoczynek od pewnego napięcia po długim okresie “przeinwestowania” (o porządkach w portfelu pisałem tutaj).

Pozycje otwarte

NazwaŚr. kurs otwarcia% kapitałuKurs aktualnyTygodniowy Z/SOgółem Z/S
11B*344.3732% 520 zł-4,41%+51% 
CDR67.87% 380,1 zł-6,40% +460%
CFG*13.4910% 47,30 zł+17,37% +228%
DAT69.1210% 155,5 zł-5,76% +125%
LVC41.7813% 76,1 zł+5,11% +82%
MOV24.127% 105 zł+3,45% +335%
PLW19210% 536 zł+6,35%  +179%
gotówka11%   

* Pozycja na 11B składa się z aż czterech transz na trzech rachunkach (w tym IKZE) ze średnimi zakupów: 140,8 zł, 310 zł, 429,42 zł, 451,76 zł 

* Pozycja na CFG mam na dwóch rachunkach z różnymi średnimi zakupu

Creativeforge Games (CFG)

7.07.2020 na fanpage’u CFG na Facebooku (link) oraz profilu PLW na YT pojawiła się tajemnicza grafika zapowiadająca zaprezentowanie nowej gry – Phantom Doctrine 2: The Cabel. O planie rozpoczęcia prac nad PD2 spółka co prawda wspominała w raportach ESPI (marzec 2019 r.), jednak potem o projekcie jakby trochę zapomniano.

Post dotyczący PD2 podaje datę 23.07.2020 – można spodziewać się, że w tym właśnie dniu spółka przekaże więcej informacji na temat tego projektu, w tym najprawdopodobniej trailer (skoro zapowiedź pojawiłą się również na YouTube).

Inwestorzy zareagowali na tę informację bardzo entuzjastyczne i kurs wybił w okolice 48 zł rosnąc w ciągu środowej sesji nawet o ok. +12%, a kapitalizacja spółki w tym dniu przekroczyła 120 mln zł. Przyznam, że wzrost kursów do tych poziomów to zdarzenie, które wcześniej postrzegałem za raczej mało prawdopodobne w tak krótkim terminie, a samo wybicie oceniłem jako zdarzenie niespodziewane, które skłoniło mnie do pewnych zmian w strategii – sprzedałem 20% ówczesnego pakietu akcji. Oczywiście pojawiły się nowe „fundamenty” w postaci zapowiedzi kolejnych gier (pisałem o tym na blogu – CFG i PLW zbudują antyczny świat na nowo), jednak perspektywa ich wydania jest nadal odległa i to, co koniec końców będzie stanowiło podstawy wyceny CFG do końca 2020 r., to perspektywa gry pod premiery Aircraft Carrier Survival Simulator (ACS) i House Flipper City (HFC), a o tych produkcjach ostatnio jest raczej cicho. Skoro spodziewałem się, że taka wycena spółki jest prawdopodobna raczej pod koniec 2020 r., poczułem potrzebę sprzedaży przynajmniej części akcji, niejako w tej sposób realizując zakładaną strategię.

O transakcji na akcjach CFG pisałem od razu na Twitterze.

Uzupełniając wpis – wkradł się w nim niestety dwa błędy – jeden bagatelny, a drugi mniej:

  • Po ponownym zliczeniu pozostawiony pakiet CFG odpowiada jednak 10% wartości mojego kapitału przeznaczonego do inwestowania w akcje.
  • Sprzedane akcje miały bardzo niską średnią zaupu (10,12 zł) – to akcje kupowane w dniach 16-19 marca 2020 r., a więc podczas największej „zwały” w związku z pierwszą falą pandemii COVID-19 (wszystkie wcześniej kupowane akcje sprzedałem już podczas wcześniejszej transakcji). Sprzedając te akcje po 47,20 zł osiągnąłem stopę zwrotu na poziomie 366% (na Twitterze podałem st.zwr. na poziomie 263%, co wiązało się z brakiem aktualizacji wartości komórki w arkuszu kalkulującej tę wartość, błąd wyłapałem pisząc ten wpis zupełnie przypadkiem).

Stopa zwrotu na tych akcjach, które miałem w portfelu zaledwie 4 miesiące, okazała się zawrotna. W związku z tym, że sprzedałem najtańsze akcje CFG, które miałem w portfelu (zasad FIFO), średni koszt otwarcia dla tej inwestycji wzrósł i wynosi obecnie 13,49 zł za akcje, a niezrealizowany zysk wynosi obecnie 228%.

To drugi raz w tym roku, gdy realizuję zysk na CFG sprzedając część akcji. O wcześniejszej transakcji pisałem na blogu w przywołanym już wpisie z maja (link). Pisałem wtedy, że niesprzedaną część pakietu “zostawiam w portfelu przynajmniej na następne pół roku (o ile nie wydarzy się nic szczególnego, uzasadniającego zmianę strategii).

Muszę przyznać, że nie jestem do końca zadowolony z tej transakcji z uwagi na nie dość dobre jej zaplanowanie, nie uwzględniające wszystkich scenariuszy. Dostrzegam niekonsekwencję we własnych działaniach polegającą na niezdecydowaniu i niejednoznacznym podejściu co do spodziewanego przeze mnie zachowania kursu. Przejawia się to w stopniowej sprzedaży relatywnie niewielkich porcji (w tym przypadku 20% pakietu akcji CFG). Mówię sam do siebie “Albo wierzysz, że to jeszcze urośnie – i wtedy trzymaj całość, albo nie wierzysz – i wtedy sprzedaj całość”.

Z drugiej strony – inwestycja w CFG w całości zwróciła się podczas transakcji 6.06.2020 (zysk ze sprzedanego wtedy pakietu był wyższy niż koszt akcji, które wtedy zostawiłem w portfelu, jak również pokrył stratę, którą poniosłem na tym walorze w 2019 r.). Tym samym, cokolwiek zarobię na sprzedaży tych akcji będę postrzegał jako zysk (paradoksalnie – nawet gdybym sprzedał je poniżej kosztu zakupu). Zaletą tej transakcji jest zatem zrealizowanie bardzo przyzwoitego zysku, który pozwala mi z większym spokojem czekać na ewentualne dalsze wzrosty, a więc jednocześnie – panować nad emocjami i je kontrolować. 

Nad strategią będę w dalszym ciągu myślał, obserwując swoje emocje, obrót wydarzeń i trafność podejmowanych decyzji. Na to potrzeba jednak trochę czasu. Gdybyście mieli swoje zdanie na temat tego zagrania będę wdzięczny za komentarz tutaj, na Twitterze lub Facebooku. Chętnie przyjmę nieco konstruktywnej krytyki.

11 bit Studios

Nie udało mi się skończyć zapowiadanego wcześniej wpisu o konferencji inwestorskiej 11B – nadal mam sporo roboty (którą oczywiście nie jest ani inwestowanie, ani tym bardziej „blogowanie”), trochę czasu zajęło mi też rozkminianie i opisanie transakcji na CFG. Zdaję sobie sprawę, że wpis o 11B muszę zamieścić w ciągu następnego tygodnia, aby zachować resztki akualności. Podzieliłem się natomiast w mediach społecznościowych niektórymi spekulacjami dotyczącymi Frostpunk Mobile. Dla przypomnienia:

Opublikowane przez Bycze Gierki

Jestem początkującym inwestorem (od 2016 r.). Prowadzę bloga o inwestowaniu. Inwestując skupiam się na modnych spółkach gamingowych, stawiam jednak na selekcję - krytycznym okiem spoglądam na wzrosty niektórych walorów. Poza tym IT (SasS), ale nie tylko (okazjonalnie inne branże, nie wykraczając jednak poza krąg własnych kompetencji - nie ruszam biotech, fotowoltaiki). Jeśli chodzi o bloga - lubię pisać i dyskutować o inwestycjach. Dodatkowo, jego prowadzenie pomaga w uporządkowaniu i konkretyzacji myśli, wyłapywaniu strategicznych błędów. Pisanie pamiętnika poprawia jakość procesu decyzyjnego. Dodatkowo, jego publiczny charakter wspiera samodyscyplinę i osłabia pokusę by naruszać własne zasady. W cotygodniowych wpisach z podsumowaniem zamieszczam informację o składzie portfela oraz wykonanych transakcjach, wraz z ich uzasadnieniem (swoisty pamiętnik inwestora). Transakcje, które wykonałem od razu opisuję na Twitterze, potem w podsumowaniu tygodnia daję do nich odnośniki – w ten sposób, zamieszczając tweet od razu po transakcji nie wiem jeszcze, czy było to zagranie zyskowne (to tak aby uniknąć podejrzeń, że dzielę się jedynie udanymi transakcjami).

5 myśli w temacie “Stabilnie, ale z zykiem – podsumowanie tygodnia 6-12.07.2020 r. (S: CFG)

  1. Dzięki! THD jest ciekawy i rozważałem ostatnio kupno ich akcji, ostatecznie się rozmyśliłem, choć rynek będzie tutaj grać pod Iknwizytora, którego budżet robi wrażenie. Fajnie że dywersyfikują portfolio pozyzjami o różnych budżetach, ale te z nikim budżetem w ogóle mnie nie przekonują – daleko im do córek PlayWaya w tej kategorii. QUB w ogóle nie mam na liście obserowanych, robią porty i mobilki, a to platformy, które pomijam przy inwestycjach.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: