Podsumowanie tygodnia (20-26 lipca 2020 r.)

+157% – łączny niezrealizowany zysk z pozycji otwartych wedle stanu na dzień 25 lipca 2020 r. względem +160% w tygodniu ubiegłym. Tygodniowy Z/S -1,44%.

W tym tygodniu nie wykonałem żadnej transakcji. Stan portfela i podsumowanie zmian na końcu wpisu.

W podsumowaniu tego tygodnia sporo o korekcie PLW i spółek córek, debiucie GIF, kolejnym nagraniu niemieckiego inwestora nt. 11, sporo o wieściach CFG, ale także – o moim podejściu do Walnych.

Korekta w grupie PlayWaya (CFG, SIM, GOP), debiut GIF

8.07.2020 sprzedając część akcji CFG napisałem, z czego wynika zmiana planów co do tej spółki, podkreślając ryzyko ze strony SimFabric (SIM) i Games Operators (GOP) – moim zdaniem nieco przewartościowanych spółek córek PlayWaya.

Tak też się stało – SIM przez ostatnie 10 sesji odnotował spadek rzędu -20%, GOP i CFG spadły natomiast po ok. -14%.

Żeby nie było – GOP to dla mnie dobra spółka, ma ciekawe pozycje w portfolio zarówno gier wydanych, jak i oczekujących na premierę (Rustler (Grand Theft Horse) to pozycja, która będzie rozpalała wyobraźnię inwestorów). Po ostatnich raczej niezbyt udanych premierach obecna kapitalizacja 192 mln zł wydaje się być jednak nieco wygórowana, rozumiem jednak, że rynek być może gra już pod Rustlera. Jeśli chodzi natomiast o SIM – trudno znaleźć argument, który mógłby moim zdaniem być przedstawiony jako fundament dla kapitalizacji 454 mln zł (a była już przecież i dużo wyższa). 

Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o debiutancie tego tygodnia – Gaming Factory (GIF). Kurs miał już tradycyjny problem z otwarciem, a kiedy już został na pewien czas otwarty – oczywiście bujało nim jak na rollercoaster. Ja trzymam się od takich emocji z daleka (w kasynie też nigdy nie byłem), niemniej rozumiem, że poziom redukcji przy tej emisji mógł dodawać odwagi bykom. Kapitalizacja, z którą GIF kończy ten tydzień (175 mln zł), jest już moim zdaniem bardzo wysoka, niemniej spekuła może ją pompować nawet do rozmiarów SIM (bo czemu by nie…).

Na facebookowej grupie Giełdowi Cynicy – analizy, inwestycje i spekulacje giełdowe dostępna jest syntetyczna analiza prospektu GIF autorstwa założyciela grupy Chrisa Abramowicza, w której zawarto bardzo ciekawe wnioski (prowadzącego bloga, którego już wcześniej tutaj linkowałem: https://marketrevolution.eu/).

GIF przez najbliższe tygodnie będzie spółką pod szczególnym nadzorem spekuły. Ich nie model działalności nie pasuje do profilu spółek, które są na liście moich potencjalnych inwestycji, a zatem raczej nie będę śledził ich poczynań szczególnie uważnie (czemu? patrz nowo dodana pozycja w zakładce “o blogu”, tj. Q & A – link).

Jeśli chodzi o spadający PLW – korekta jest tutaj po prostu potrzebna. Mam trochę gotówki, gdyby korekta się rozpędziła, nie wykluczam dobrania więcej akcji, uśredniając w górę. W przyszłym tygodniu zamieszczę uzupełnienie ostatniego wpisu nt. bardzo ciekawego projektu – platformy wymiany pomysłów na gry wykorzystującego technologię blockchain (link). 

Phantom Doctrine 2 – The Cabal na licencji CFG

Dość sporo działo się w tym tygodniu w CreativeForge Games (CFG).

W poniedziałek na stronie relacji inwestorskich opublikowano filmik z aktualnościami (link w powyższym tweecie). Z najważniejszych info, które nie były wcześniej znane:

  • pod koniec miesiąca spółka opublikuje wersję testową Aircraft Carrier Survival (ACS), jak rozumiem – osobom które zgłoszą się na discord,
  • plan wydania ACS i House Flipper City (HFC) w 4Q2020 jest aktualny, cena bier będzie podobna do Uboat i House Flipper, wszystko jednak zależy od testerów (w filmie pokazano urywki z rozgrywki ACS i HFC, które nie pokazują wiele, ale wyglądają ciekawie).

W czwartek spółka pokazała wcześniej zapowiadany materiał z gry Phantom Doctrine 2 – The Cabal. Trailer wygląda znakomicie (jak na niskobudżetówki z grupy PlayWay), sami zobaczcie:

Zaraz po premierze trailera, prezez CFG udzielił wywiadu, który musiał wprawić w konsternację (link). Z wypowiedzi wydawało się wynikać, że PD2 będzie grą AA, a nawet bliską AAA. Chwalono zespół, który pracuje nad grą, ale bez szczegółów, kim są. Siłą rzeczy pojawiły się pytania: skąd wezmą kasę na produkcję (AA+, czyli budżet przynajmniej 20 mln zł) oraz ludzi, którzy to zrobią. Czy prezes CFG, do tej pory sprawiający wrażenie raczej dobrotliwego i prawdomównego dołączył do grona złotoustych prezesów? Z ratunkiem (i wyjaśnieniami) przyszła Strefa Inwestorów CreativeForge Games zapowiada Phantom Doctrine 2 i publikuje trailer gry).

Jak powiedział Piotr Karbowski, prezes zarządu CreativeForge Games, na dzień dzisiejszy jest to największy tytuł w portfolio spółki. „Jest to rozmiarowo AA, natomiast bierzemy przykład z rozpoznawalnych produkcji typu Hitman, czy też Splinter Cell i chcielibyśmy wykorzystać ten rynek w taki sposób aby gracze tytułów AAA również odnaleźli się w Phantom Doctrine 2”. 

W następnym dniu okazało się również, kto tę grę będzie robił – PlayWay puścił komunikat o zawiązaniu pięciu spółek, w tym Game Crafters Studio S.A. a CFG poinformował o podpisaniu listy intencyjnego z tymże studiem. Szczegóły dotyczące PD2, biorąc pod uwagę wszystkie podane informacje, są następujące:

  • premiera gry w 2022 r. lub później, prace nad właściwą produkcją rozpoczną się po podpisaniu umowy,
  • CFG otrzyma 20% zysku z tytułu dystrybucji Gry,
  • Game Crafters dysponuje początkowym kapitałem 100 tys. zł, decelowo nowo założóne spółki mają pozyskać w sumie 6,1 mln zł na dalszy rozwój od podmiotów trzecich (jak rozumiem – bądź w formie emisji, bądź w formie zaliczek na produkowane gry); nie ma informacji, jaka część z tej kwoty przypadnie dla Game Crafters, ani jaka część tej kwoty zostanie przeznaczona na produkcję PD2 (GC ma pracować nad dwoma grami jednocześnie).

Ostatecznie okazuje się, że PD2 to pieśń przyszłości i zanim rynek zacznie pod to grać, spekulanci zdążą tu jeszcze wykręcić dziesiątki okrążeń. Warunki współpracy też nie jawią się w tym przypadku jako szczególnie korzystne dla CFG.

W konsekwencji, moim zdaniem tytułem CFG, który będzie najbardziej rozpalał emocje inwestorów pozostaje „Builders of Greece” (przypominam wpis: „CFG i PLW zbudują antyczny świat na nowo„), o którym prezes również sporo mówił w wywiadzie na Comparic. Wskazał, że w tej grze będą wykorzystywali wszystkie patenty z Builders of Egypt, gry której demo zostało bardzo ciepło przyjęte. To moim zdaniem plan niezbyt ambitny (zakłada pracę wtórną), niemniej dla akcjonariuszy to dobre wieści – prace nad grą będą trwały krócej i wydajniej. Builders of Egypt (również patrząc na rozmiary społeczności Steam) jest obecnie najlepiej zapowiadającą się premierą z całej grupie PlayWay.

CFG traktuję obecnie jako pozycję spekulacyjną i pomimo wcześniejszego planu trzymania tych akcji do premiery ACS i HFC, obecnie rozważam kolejną redukcję. Ilość projektów, w które angażuje się spółka jest bardzo duża. Są to plany jak na PLW dość ambitne, a ich jednoczesne realizowanie przez niewielkich rozmiarów spółkę może okazać się trudne, rośnie ryzyko komplikacji. Z drugiej strony – informacje przekazane w tym tygodniu, których zapowiedzi wygenerowały moim zdaniem niepotrzebny „hype” na akcjach CFG (gdyż ich przedstawienie dla bieżącego kursu okazało się niebyt istotne), zostały lepiej przyjęte, niż się tego spodziewałem. O ewentualnych transakcjach będę informowął na Twitterze.

11 bit Studios

Po raz kolejny niemieckie media społecznościowe „próbują wpływać na wybory” polskich inwestorów 😉 😉 ;). Informację i tłumaczenie dostarcza jak zwykle niezawodny w tym temarcie Marcin.

Nagranie ma 50.000 wyświetleń i 250 komentarzy. Kanał ma spore zasięgi (218K subskrypcji).

Do aktualizacji autora skłoniły dwie kwestie: konferencja inwestorska oraz chęć zdementowania pogłosek o dokonaniu manipulacji i sprzedaży akcji spółki po ich spopularyzowaniu. Jak się zatem okazuje teorie spiskowe mają się dobrze po obydwu brzegach Odry;)

Ostatnie spadki kursu wywołały wśród subskrybentów spore poruszenie i wiele komentarzy. Autor odpowiada, że wahania kursów akcji są zjawiskiem normalnym, nie można liczyć na ich ciągły wzrost, a wyprzedaż akcji z powodu braku rychłej premiery Projektu 8 nazywa dosadnie „komplett stupide”. W innym fragmencie ponownie odwołuje się do podejścia Buffetta i filozofii posiadania akcji w horyzoncie 5 lub 10 lat, bez konieczności śledzenia wahań ich dziennych notowań na giełdzie. Kilkukrotnie pada słowo „Geduld”, czyli cierpliwość.

Kolja oczywiście akcje nadal posiada, ich wartość wg stanu sprzed tygodnia wynosiła już 60.000 EUR przy wartości portfela akcyjnego rzędu 345.000 EUR. Walory spółki stanowią (jak wynika z wykresu portfolio zamieszczonego w innym filmie sprzed dwóch tygodni) jego zdecydowanie największą pozycję.

Youtuber omawia najnowsze wiadomości ze spółki: TWOM w szkołach i planszówkowego Frostpunka (tu podkreśla, że istotniejszy jest ich wpływ na budowę i popularyzację marki niż na wyniki finansowe). Komentuje zwiększenie budżetów produkcyjnych (to on zadał pytanie o nie na konferencji), mobilnego Frostpunka oraz ekspansję na rynek chiński. Prezentuje też na tablicy plany spółki na kolejne lata, zgodnie z przedstawioną mapą drogową projektów.

Autor spodziewa się, że w związku ze skromniejszymi planami na ten rok przez jego drugą połowę notowania będą poruszać się bokiem. Liczy jednak na to, że ilość projektów, ich skalowanie, spodziewane zapowiedzi, połączone z typowym dla spółki „duchem”, dbałością o szczegóły i dobrym kontaktem z graczami będzie skutkować dalszymi wzrostami w dłuższej perspektywie, niezależnie od krótkoterminowych spekulacji.

Ciekawy jest również portfel Kolji, którym równiez podzielił się Marcin na Twitterze:

Uważam, że to niesmowite, w jak wielu aspekatach mamy podobne podejście do wieści z obozu 11B. Dla przypomnienia, ostatnio sporo pisałem o 11B we wpisach Polak płakał, gdy sprzedawał “Spółka diament, ale…” (o konferencji 11B) oraz ostatnim podsumowaniu tygodnia). Wielkie dzięki Marcin za ten materiał!

Walne LVC – moje podejście do WZA

Livechat (LVC) ogłosił termin WZA na 18.08.2020. Kolejna spółka umożliwiająca zdalny udział. 

Postaram się w tym wydarzeniu wziąć udział, nie zdając jednak relacji na blogu, bo… z porządku obrad nie wynika, aby na walnym wrocławskiego prymusa z branży IT zapowiadały się emocje „jak na grzybach”.

Walne to małe święto akcjonariuszy, dlatego od jakiegoś już czasu staram się brać w nich udział, jeśli tylko mam na to czas. Nawet jeśli w porządku obrad nie przewidziano dyskusji na tematy, przy których akcjonariusze mogliby kłaść się Reytanem (jak na przykład na nadchodzącym walnym Farm51 – SII weźmie udział w walnym zgromadzeniu The Farm 51 Group S.A. ). W walnym warto wziąć udział by obserwować np. nastroje w spółce, mowę ciała, gesty, przekaz między słowami, nie liczyłbym natomiast na pozyskanie insajderskich wieści (przynajmniej od spółek o wysokiej kulturze relacji inwestorskich, takich właśnie jak LVC).

Jeśli takie niedostępne i „rewelacyjne” informacje na walnych się pojawiają (np. w ogniu pytań niezadowolonych akcjonariuszy), to podchodziłbym do nich sceptycznie – takie cuda to raczej na NewConnect. W walnych warto brać zatem udział, niemniej informacje podczas tych walnych pozyskane nie są kluczowym źródłem wiedzy o spółce. To nie jest niestety powszechna wiedza, że na walnym nie można przegłosować uchwały, której projekt nie został wcześniej zgłoszony – pisałem już o tym w kontekście trochę śmiesznej, i trochę strasznej plotki o „zaskakującym uchwaleniu emisji” podczas walnego DataWalk (Ucieczka spod topora korekty).

Pozycje otwarte

NazwaŚr. kurs otw.%kapitałuKurs aktualnyWagaTyg Z/SOgółem Z/S
11B*344.3732%516.0020.72%-1,71%50.00%
CDR67.87%388.1018.67%+4,58%472.41%
CFG*13.4910%40.5012.48%-4,26%181.44%
DAT69.1210%159.009.82%+0,63%130.03%
LVC41.7813%86.5011.45%+1,53%107.03%
MOV24.127%117.0015.49%-2,09%385.07%
PLW19210%495.0011.36%-10%157.81%
gotówka11%

* Pozycja na 11B składa się z aż czterech transz na trzech rachunkach (w tym IKZE) ze średnimi zakupów: 140,8 zł, 310 zł, 429,42 zł, 451,76 zł 

* Również CFG mam na dwóch rachunkach z różnymi średnimi zakupu

Opublikowane przez Bycze Gierki

Jestem początkującym inwestorem (od 2016 r.). Prowadzę bloga o inwestowaniu. Inwestując skupiam się na modnych spółkach gamingowych, stawiam jednak na selekcję - krytycznym okiem spoglądam na wzrosty niektórych walorów. Poza tym IT (SasS), ale nie tylko (okazjonalnie inne branże, nie wykraczając jednak poza krąg własnych kompetencji - nie ruszam biotech, fotowoltaiki). Jeśli chodzi o bloga - lubię pisać i dyskutować o inwestycjach. Dodatkowo, jego prowadzenie pomaga w uporządkowaniu i konkretyzacji myśli, wyłapywaniu strategicznych błędów. Pisanie pamiętnika poprawia jakość procesu decyzyjnego. Dodatkowo, jego publiczny charakter wspiera samodyscyplinę i osłabia pokusę by naruszać własne zasady. W cotygodniowych wpisach z podsumowaniem zamieszczam informację o składzie portfela oraz wykonanych transakcjach, wraz z ich uzasadnieniem (swoisty pamiętnik inwestora). Transakcje, które wykonałem od razu opisuję na Twitterze, potem w podsumowaniu tygodnia daję do nich odnośniki – w ten sposób, zamieszczając tweet od razu po transakcji nie wiem jeszcze, czy było to zagranie zyskowne (to tak aby uniknąć podejrzeń, że dzielę się jedynie udanymi transakcjami).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: